Mária Grossmann, maria@smbuddy.sk

„Sklerózu multiplex mi diagnostikovali už v osemnástke. SM-ka tak so mnou vyrástla a stala sa mojou prirodzenou súčasťou. Aj keď ma ešte stále niektoré príznaky vedia prekvapiť, nevzdávam sa a snažím sa žiť každý jeden deň naplno.“

Ahoj,

volám sa Mária a v prvom rade som MAMAžérka. Som vyštudovaná manažérka, ktorá svoje vedomosti naplno uplatňuje pri timemanažmente rodiny s tromi deťmi – dvomi školákmi Zoe a Teom a jednou mega energickou škôlkarkou Miou. S manželom sme svoji už viac ako 10 rokov.

Skleróza multiplex mi bola definitívne diagnostikovaná v mojej osemnástke. Ťažkosti a prvotné náznaky ochorenia ma sprevádzali už od skorej puberty a postupné zhoršovanie a dlhšie trvanie ťažkostí naznačovali práve ochorenie SM, takže diagnóza so mnou vyrástla a stala sa akosi prirodzene mojou súčasťou. Úspešne som zmaturovala, spravila vodičák, vyštudovala vysokú školu, vydala sa, pracovala a postupne sa stala mamou troch loptošov. Dnes žijem s diagnózou SM už vyše 20 rokov a aj keď jej mnohé príznaky a symptómy za ten čas už ani nevnímam a neriešim, sú chvíle a situácie, kedy ma dokáže stále prekvapiť a spôsobiť komplikácie.

Nie je to vždy jednoduché, ale snažím sa žiť každý deň naplno, prekonávať svoju únavu či frustráciu a venovať sa sebe, manželovi, deťom a domácnosti.

Aktuálne som doma, takže kým sú deti v škole či v škôlke, mám dostatok času na rôzne formy sebarealizácie v rámci komunity, mesta či organizácií. Som výborný organizátor, plánovač a timemanažér. Inak by to u nás koniec koncov ani nefungovalo.

Ak Ťa môj príbeh oslovil, máme niečo spoločné, alebo som Ti len sympatická, neváhaj mi napísať. Keďže s SM-kou žijem už viac ako dve desaťročia verím, že budeme mať o čom debatovať.

NAPÍŠ SM-BUDDYMU MÁRIA

menu

Partneri

Ďakujeme, že nám pomáhate v boji s ochorením skleróza multiplex.