Marta Antošová, 63 marta@smbuddy.sk

„Skleróza multiplex je mojou vernou spoločníčkou už od roku 1995. Mala som vtedy tri malé dcérky a po diagnostike ochorenia sa mi rúcal celý svet. Tieto chvíle boli jedny z najťažších v mojom živote. Ja som odpovede na moje otázky o SM-ke postupne našla a teraz som pripravená sa o ne podeliť.“

Ahoj,

moje meno je Marta Antošová, mám 63 rokov a skleróza multiplex je mojou vernou spoločníčkou už od roku 1995. Časy, kedy mi diagnostikovali toto ochorenie boli jedny z najťažších v mojom živote. Rúcal sa mi svet, pretože som mala tri malé dcérky a strach, ako sa budem môcť o ne postarať, bol neopísateľný. V tomto období som aj postúpila v práci na pozíciu vedúcej prevádzky na pošte. V hlave mi vírilo asi milión otázok. Zostala som doma práceneschopná skoro celý rok. Môj zdravotný stav bol taký zlý, že som potrebovala aj invalidný vozík. Liečba u nás na Slovensku vtedy ešte nebola tak dostupná, a tak som užívala len kortikoidy a kopec vitamínov. Lekárov som počúvala doslova na slovo a rešpektovala som každé ich rozhodnutie. Postupne mi nastavená liečba zabrala a ja som sa dostávala späť do bežného života.

Obrazne i doslova som sa postavila  na vlastné nohy a začala žiť život znova naplno. Dôležitým faktorom v tom, ako byť skvelá matka a vôbec žena, je pre mňa podpora celej rodiny.

V práci som sa taktiež dokázala dostať späť do plného pracovného nasadenia. Vďaka patrí môjmu vedúcemu, ktorý ma podporil ľudsky a vo všetkom bol veľmi ohľaduplný – návštevy lekárov, hospitalizácie a podobne.

Odpovede na moje otázky som postupne našla a teraz by som ich rada posunula prostredníctvom SM-BUDDY ďalej ľuďom, ktorí sa zatiaľ strácajú vo svojich myšlienkach. Dnes už totiž viem, že ak sa máte o koho oprieť, dá sa aj so sklerózou multiplex viesť plnohodnotný život.

NAPÍŠ SM-BUDDYMU MARTA

menu

Partneri

Ďakujeme, že nám pomáhate v boji s ochorením skleróza multiplex.